Jak uczyć się fotografii przez Internet?

Czy możemy się nauczyć jak robić zdjęcia siedząc przed komputerem? Jak szukać inspiracji i gdzie je znajdywać? Kogo słuchać, a kogo raczej czytać? Jeśli zadajecie sobie takie pytania, to znaczy, że jesteście na dobrej drodze do jeszcze ładniejszych zdjęć! Bo nie znam lepszego sposobu na naukę, niż słuchanie mądrzejszych :)

Uwielbiam Internet za nieograniczone możliwości, jakie nam daje w kwestii zdobywania wiedzy na różne tematy. Przecież w Internecie jest wszystko! Kiedy ludzie pytają mnie do jakich szkół chodziłam i gdzie nauczyłam się robić zdjęcia – z dumą odpowiadam, że jestem samoukiem. Z drugiej strony wiem, jak trudne i frustrujące może być szukanie tej wiedzy w czeluściach internetu. Postanowiłam dziś więc podzielić się moimi sposobami na naukę fotografii przez Internet. Mam nadzieję, że znajdziecie tutaj trochę inspiracji również dla siebie!

Obserwuj innych fotografów.

Tak, wiem – brzmi banalnie. Ale nie mówię tu o ślepym przeglądaniu jednego portfolio za drugim. Nie mówię też o naśladowaniu czyichś sposobów obróbki czy stylu. Znajdź sobie kilku fotografów, którzy będą dla Ciebie duchowymi mentorami i ucz się od nich, czerp wiedzę jednocześnie pozostając sobą.

Nadia Meli – to  chyba największa inspiracja ostatniego roku. Nie wiem czy znajdzie się druga osoba, która wywarła na mnie tak wielki wpływ pod kątem biznesu fotograficznego jak ona. Patrząc na nią teraz można powiedzieć, że ma wszystko: cudowną pracę, podróże, piękne mieszkanie i spełnione marzenia. Ale wczytując się w jej historię i śledząc jej kamienistą, bądź co bądź, drogę do momentu, w którym znajduje się teraz, zdajemy sobie sprawę, że nic nie było od początku łatwe i piękne. Dużo mnie nauczyła, o tym jak odnaleźć siebie, jak ważne jest by zrozumieć, że jest się wartościowym człowiekiem, jak przez swoją pracę pokazać siebie. Polecam Wam jej kanał na YT i stronę na FB – to bardzo mądra dziewczyna i nawet jeśli nie macie nic wspólnego z fotografią w sensie biznesowym, na pewno ją polubicie :) → BLOG NADII

Moja druga muza – Sue Bryce. Nie wiem czy muszę komuś przedstawiać tę panią :) Od samego początku fotografowania  Sue Bryce jest dla mnie dużą inspiracją. Jej historia to typowy amerykański sen 'od zera do bohatera’. Jest cudowną, ciepłą i niesamowicie mądrą kobietą. Mocno wspiera inne kobiety i nie boi się głośno o tym mówić, pomagać im i zmieniać z szarych myszek w silne i pewne siebie boginie :) Bardzo lubię filmy, w których opowiada o swojej pracy, pasji, o kobietach które fotografuje  – można je znaleźć na YouTube albo na jej własnej stronie. → STRONA SUE

Nie mogę w tym miejscu nie polecić Wam też mojej biznesowej guru – Jasmine Star jest prawdziwą gwiazdą wśród kobiet fotografów :) Fajnym, kreatywnym blogiem, na którym pojawiają się fotograficzne tipy i ciekawostki jest oczywiście A Beautiful Mess. Ciekawe artykuły dla fotografów (nie tylko tych „zawodowych”) znajdziecie na blogu Design Aglow. Dobrym sposobem, żeby nie przeoczyć ważnych dla nas stron i blogów jest zapisanie się na newsletter. Wiem, że dostajemy do skrzynek mnóstwo spamu, ale jeśli wypiszecie się ze wszystkich niechcianych i klikniętych przez przypadek sklepowych newsletterów, zostanie Wam miejsce na te naprawdę wartościowe – polecam!

2

Przeszukaj You Tube.

YouTube to kopalnia wiedzy dla fotografa. Ale jak to w kopalni, czasem ciężko trafić na diamenty :) Przyznam, że nie jestem dobra w wyszukiwaniu konkretnych inspiracji i większość podanych tu nazwisk znalazłam zupełnym przypadkiem. Lubię za to podglądać innych fotografów podczas obróbki i do tego YT przydaje się znakomicie. Mimo, że sama nie  retuszuję mocno moich zdjęć w Photoshopie, jest kilka tricków, których nauczyłam się właśnie dzięki takim tutorialom. Do śniadania często włączam sobie Irene Rudnik albo Jessicę Kobeissi – to moje dwie ulubienice na YT. Dziewczyny podejmują tematy fotograficzne, nie tylko jeśli chodzi o obróbkę, ale dzielą się swoją wiedzą na temat sprzętu, organizacji sesji, a czasem wrzucają filmy behind the scenes.

Natomiast trzeci kanał, jaki chciałam Wam polecić prowadzi nasz rodzimy duet fotografów – Diana i Rafał z DR5000. Pamiętam, że kiedy trafiłam na ich kanał kilka lat temu obejrzałam wszystkie filmy jednego wieczoru, siedząc z otwartą buzią przed monitorem. Są dla mnie wielką inspiracją, a ich filmy nie raz doprowadziły mnie do łez śmiechu. Na długie zimowe wieczory – zdecydowanie warto do nich zajrzeć :)

KANAŁY:  IRENE | JESSICA | DR5000

Słuchaj podcastów.

Czy wiecie, że polska scena fotograficzna doczekała się pierwszego podcastu – Niezłe Aparaty? Autorem jest Jacek Siwko z fotograficznego duetu Kasia i Jacek Siwko. Do tej pory wyszły 4 podcasty, w tym 3 rozmowy-wywiady z fotografami ślubnymi: Kamilą Piech, Rafałem Bojarem i Bajkowymi Ślubami. Wspaniałe rozmowy, długie, inspirujące, pokazujące fotografię ślubną od kuchni. Trzymam mocno kciuki za Jacka i jego gości i bardzo, bardzo się cieszę, że tak fajnie zaczyna się dziać na naszym podwórku :) → PODCAST „NIEZŁE APARATY”

Oglądaj inspirujących ludzi na CreativeLIVE.

Czy znacie platformę CreativeLIVE? Na początku mojej fotograficznej przygody była to moja ulubiona, co weekendowa telewizja! Potrafiłam odpuścić całe trzy dni wychodzenia do ludzi, tylko po to, żeby zostać przy komputerze i oglądać streaming na żywo ze studia w LA. Do CreativeLIVE zapraszani są przeróżni goście, którzy opowiadają i uczą tego, w czym są ekspertami. Tym sposobem uczyłam się fotografować portrety z Sue Bryce, tworzyć strony internetowe, budować biznes online i kręcić filmy z moją ukochaną Hailey Barthlomeow. Streaming na żywo jest darmowy i każdy może go zobaczyć, a jeśli spóźnisz się na nagranie zawsze możesz wykupić dostęp do filmu i oglądnąć go w dowolnym czasie. Uwielbiam tę platformę za jej różnorodność i naprawdę wysoki poziom nauczania. → KANAŁ CreativeLIVE

1

Ściągnij mój e-book ;)

Pod koniec zeszłego roku napisałam e-book, który ma za zadanie pomóc Ci zrobić jeszcze jaśniejsze zdjęcia, kiedy za oknem szaro i mało światła. Dostałam mnóstwo pozytywnego feedbacku od osób, które go ściągnęły i przeczytały, więc tym śmielej go polecam! Informacje o nim znajdziesz tutaj: DARMOWY E-BOOK


Jak Wam się więc podoba taka forma nauki fotografii? Macie swoje ulubione sposoby albo strony/blogi, z których często korzystacie i które Was inspirują? Jeśli tak, koniecznie pochwalcie się w komentarzach, może znajdę coś dla siebie ;) Bo wiedzy fotograficznej zawsze mi mało!

O mnie:

Jestem niepoprawną marzycielką, wielbicielką bokehu i zdjęć pod światło. Nie rozstaję się z aparatem a na fotografiach zbieram zawsze dużo uśmiechów. Uczę jak robić piękne zdjęcia!

Mój sklep:

Kategorie:

Ostatnie wpisy: